Egipt - wakacje już od 719 zł

Na wakacje: Okolice Jeziora Nasera, Egipt

Przewodnik turystyczny: Egipt/ Dolina Nilu/ Okolice Jeziora Nasera

Częściowe zachmurzenie
22°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
10%
Ciśnienie:
1016 hPa
Wiatr:
19 km/h41°
Ta południowa część Egiptu od wieków stanowiła granicę państwa. Klimat jest tu bardzo gorący i bardzo suchy. Jest to dobre miejsce na zaczęcie lub skończenie rejsu po Nilu. W mieście Asuan kończy bieg linia kolejowa z Kairu i dalej na południe można wybrać się już tylko samolotem bądź samochodem. Warto jednak wybrać się w taką podróż aby zobaczyć starożytne miejsce sakralne króla Ramzesa II Wielkiego - Abu Simbel. Znajdują się tutaj wykute w skale świątynie poświęcone bogom, Ramzesowi II i jego małżonce Nefretete.

Historia – Dolina Nilu

Jeśli wziąć pod uwagę datę utworzenia Jeziora Nasera, to region ten nie może pochwalić się zbyt długą historią. Zbiornik powstał bowiem w latach 60. XX w. i był konsekwencją budowy Wysokiej Tamy Asuańskiej. Głównym orędownikiem kontrowersyjnego projektu został Gama Naser, drugi prezydent Egiptu, od którego zbiornik uzyskał swoją nazwę. Z powodu zalania terenów wodą mogło ucierpieć wiele starożytnych zabytków. Protesty archeologów doprowadziły jednak do tego, iż antyczne pozostałości rozmontowano i przeniesiono w miejsca położone wyżej. Tak stało się np. ze świątyniami w Abu Simbel. Dziś okolice jeziora są zamieszkane przez niewielką liczbę Beduinów, którzy wypasają tu swoje stada wielbłądów i owiec.

Dolina Nilu – wycieczki objazdowe

Teren ten znajduje się w bliskim otoczeniu Jeziora Nasera. Jest ono jednym z największych na świecie zbiorników, stworzonych przez człowieka. Jezioro powstało wskutek przegrodzenia Nilu Wysoką Tamą Asuańską. Jego linia brzegowa jest bardzo zróżnicowana – od krajobraz pustynnego przez liczne pagórki, na płaskich terenach skończywszy. Zbiornik wykorzystywany jest m.in. do żeglugi i produkcji energii. Miłośnicy wędkarstwa znajdą tu wiele gatunków ryb. W wodach jeziora pływają okonie nilowe, ryby tygrysie i sumy. W okolicy zbiornika żyją również gady, ssaki i ptaki. Spotkać można m.in. krokodyle, pelikany, dzikie kaczki, szakale. W Jeziorze Nasera następuje proces samooczyszczania. Badania wskazują na zerową klasę czystości wody, co oznacza, że nadaje się ona bezpośrednio do picia.

Atrakcje turystyczne

 • Asuan – jedno z najważniejszych miast Egiptu o bogatej historii.
 • Abu Simbel – znajduje się tu Wielka Świątynia Ramzesa II w której podziwiać można pomniki, statuy, posągi poświęcone bogom i rodzinie faraona.
 • Qasr Ibrim – wyspa na Jeziorze Nasera ze starożytną fortecą.

Egipt na wakacje – aktywny wypoczynek

 • Organizowane są rejsy po jeziorze. W komfortowych warunkach można zwiedzić największe atrakcje regionu.
 • Pobyt nad Jeziorem Nasera to wyśmienita okazja do wędkowania. Na miłośników łowienia ryb, czekają takie gatunki jak okonie nilowe, czy ryby tygrysie.

Informacje praktyczne

 • Waluty – Funt egipski LE
 • Wizy – Obywatele polscy mają obowiązek posiadania wizy po wjeździe do Egiptu. Opłata za nią pobierana jest na lotnisku. Paszport musi być ważny min. 6 m-cy.
 • Ubiór – Mimo, iż Egipt uchodzi za najbardziej liberalny kraj spośród muzułmańskich, to jednak wypada zachować pewne zasady. Dominuje strój skromny, a odsłonięte ramiona i nogi u obu płci uważane są za nieprzyzwoitość.
 • Zmiana czasu – Po przyjeździe do Egiptu w okresie zimowym, należy przestawić wskazówki zegara o 2 godziny do przodu, latem o 3 godziny.

Okolice Jeziora Nasera, Egipt - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  34°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  10%
  wilgotność:
  85%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1016hPa
  wiatr:
  47°   20 km/h
  wsch. słońca:
  06:01
  zach. słońca:
  17:17
 • Częściowe zachmurzenie
  min.22°C max.34°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  61°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  17:16
 • Częściowe zachmurzenie
  min.21°C max.33°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  107°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:03
  zach. słońca:
  17:15
 • Częściowe zachmurzenie
  min.21°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  326°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:03
  zach. słońca:
  17:15
 • Częściowe zachmurzenie
  min.20°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  322°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:04
  zach. słońca:
  17:14

Okolice Jeziora Nasera - klimat w Egipt