Egipt - wakacje już od 729 zł

Na wakacje: Kair, Egipt

Przewodnik turystyczny: Egipt/ Delta Nilu/ Region Kairu/ Kair

Bezchmurna noc
17°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1027 hPa
Wiatr:
21 km/h53°
Kair jest jednym z najgęściej zaludnionych miast świata. Przedmieście Kairu rozciąga się daleko na zachodnim brzegu Nilu, jednak to co jest najciekawsze znajduje się po wschodniej stronie rzeki. Miasto to podzielone jest na trzy części: Stary Kair i Wyspa Roda – jest to najstarsza część, pełna zabytków rzymskich i wczesnochrześcijańskich, druga część to Kair muzułmański, z minaretami i kopułami meczetów, bazarami i pasażami, trzecia część Kairu to centrum jest bardzo nowoczesne z XIX – wieczną architekturą. Z dzielnic podmiejskich na północnym wschodzie leży elegancka Heliopolis, a na zachodzie - Giza z piramidami. Piękne i warte również zobaczenia to spokojne i zielone wyspy na Nilu: Gezira i Roda. W Kairze znajduje się Muzeum Egipskie, które posiada największe na świecie zbiory zabytków starożytnej egipskiej kultury.

Kair - położenie

Kair to stolica Egiptu, jednocześnie jedno z najbardziej zaludnionych miast świata. Położony jest po obu stronach Nilu. Na zachodnim brzegu rzeki dominuje głównie krajobraz rolniczy. Jednak najciekawsza część Kairu rozciąga się na wschodzie. Najstarszą dzielnicą jest Stary Kair, z wieloma zabytkami, zarówno z czasów rzymskich jaki i wczesnochrześcijańskich. Centrum miasta to nowoczesna zabudowa. Ze znajdującej się tam, 185 m wieży, rozpościera się imponujący widok na okolicę. Najwspanialszą częścią Kairu jest jednak ta muzułmańska, z minaretami, kopułami meczetów, bazarami i pasażami. Miasto leży także na kilku wyspach na Nilu. Dwie z nich Gezira i Roda są ostoją spokoju i zieleni. W okolicy warto zwiedzić eleganckie Heliopolis oraz Gizę z piramidami. Miasto rozszerza się także na tereny pustynne.

Egipt - historia

Miasto zamieszkane było już w czasach neolitu.W okolicy leżała stolica Starego Państwa - Memfis. W I w. p.n.e. teren ten pełnił rolę centrum administracyjnego Rzymian. Następnie wybudowano tu miasto Askar. W drugiej połowie VII w., w imieniu Fatymidów, zajęły je wojska berberyjski i utworzyli Al-Kahirę. W 972 Kair był siedzibą Fatymidów, a od 973 stolicą Egiptu. Pod koniec X w. miasto stało się jednym z największych na Wschodzie. Rozkwitało pod rządami dynastii Fatymidów, Ajjubidów i Mameluków. W 1517r. dostało się w ręce Turków osmańskich. Dalsze dzieje to wiek XVIII, kiedy to znajdowało się pod panowaniem francuskim, następnie angielskim. W 1922 po zniesieniu protektoratu angielskiego Kair ponownie stał się stolicą Egiptu.

Kair - atrakcje turystyczne

 • Meczet Ibn Tuluna – uważany za najstarszy w Kairze.
 • Meczet Al-Azhar – jeden z najstarszych, znajduje się przy największej uczelni muzułmańskiej.
 • Muzeum Egipskie – posiada wspaniałą kolekcję skarbów starożytnego Egiptu.
 • Cytadela – wspaniały zamek, położony w muzułmańskiej części Kairu.

Wycieczki po okolicy

 • Abusir – znajdują się tu ruiny kilkunastu piramid, z czego najlepiej zachowaną jest Piramida Sahure.
 • Giza – znana z piramid, należących do 7 cudów świata, a także monumentalnego posągu Sfinksa.
 • Memfis – niegdyś jedno z największych miast świata oraz najważniejszych starożytnego Egiptu.
 • Dahszur – znajduje się tu 5 piramid, z czego dwie są jednymi z najstarszych i najlepiej zachowanych w kraju.

Delta Nilu - sport i rekreacja

 • Popularną dyscypliną jest tu jazda konna. Wierzchowce można wypożyczyć w jednej z kilku stajni i udać się na przejażdżkę po pustyni.
 • Największe hotele posiadają odpowiednie warunki do uprawiania golfa.
 • Park Wadi Digla, 12 km od Kairu, jest idealnym miejscem do joggingu, wspinaczki, czy jazdy na rowerze.

Gdzie jeść w Kairze

Tanie restauracje i bary znajdują się przy każdej ulicy, szczególnie w centrum Kairu. Najlepsze lokale mieszczą się jednak w międzynarodowych hotelach oraz na łodziach przycumowanych do wybrzeży Nilu. Wykwintne dania serwowane są w dzielnicach Zamalek i Mohandiseen.

Egipt - rozrywka i zakupy

Największe hotele posiadają kluby nocne, gdzie spotykają się nie tylko turyści, ale także młodzi ludzi z Egiptu, Sudanu i Kuwejtu. Ponadto w mieście znajduje się niezliczona ilość kasyn, kabaretów i kin. Najlepszymi dniami do poznania smaku nocnego Kairu są środy i czwartki. Najlepszym miejscem do robienia zakupów są targi tzw. suki. Znaleźć tam można m.in. biżuterię oraz popularne wyroby z miedzi, jak np. talerze. Większość z nich posiada typowe motywy faraońskie lub klasyczne arabeski.


Kair, Egipt - prognoza pogody

 • Słonecznie
  18°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  36%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1027hPa
  wiatr:
  159°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:51
  zach. słońca:
  17:22
 • Częściowe zachmurzenie
  min.9°C max.19°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  34°   22 km/h
  wsch. słońca:
  06:50
  zach. słońca:
  17:23
 • Słonecznie
  min.11°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  99°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:50
  zach. słońca:
  17:24
 • Częściowe zachmurzenie
  min.11°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  195°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:50
  zach. słońca:
  17:25
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  132°   11 km/h
  wsch. słońca:
  06:49
  zach. słońca:
  17:26

Kair - klimat w Egipt