Egipt - wakacje już od 719 zł

Na wakacje: Egipt

Przewodnik turystyczny: Egipt

Słonecznie
32°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1014 hPa
Wiatr:
26 km/h50°
Egipt to pełne tajemnic państwo arabskie, które znajduje się w północo-wschodniej części Afryki na Półwyspie Synaj. Zajmuje on powierzchnię ponad miliona kilometrów kwadratowych, a jego stolica jest Kair. Egipt jest kolebką cywilizacji, które po dziś dzień zachwycają i fascynują podróżników z całego świata. Przez kraj przepływa rzeka Nil, która od zawsze stanowiła niezwykle istotną część życia mieszkańców.

Regiony

Egipt można podzielić na cztery regiony geograficzne - Dolinę i Deltę Nilu, Pustynię Arabską (wschodnią), Pustynię Libijską (zachodnią) oraz Półwysep Synaj. Najbardziej urodzajnym w naturalne zasoby jest region Pustyni Arabskiej, a największy to Pustynia Libijska - zajmuje aż 2/3 powierzchni kraju.

Ośrodki i atrakcje

Warto zobaczyć:
Egipt posiada wiele niesamowitych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Jednym z nich jest niewątpliwie góra Horeb, która wznosi się w południowej części Synaju, i która oferuje wspaniały widok. Warto także zobaczyć Kair i słynną Aleksandrię, która łączy w sobie współczesność i historię, a także zachwyca ilością zabytków. Poza tym Luksor, Sahara, Dolina Nilu.. to i o wiele więcej czeka tylko na odkrycie.

Położenie

Geografia i przyroda:
Egipt znajduje się w północno-wschodniej Afryce, w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, który na południu przechodzi w skrajnie suchy. Jedynie wąski pas wybrzeża ulokowany jest w strefie łagodnego klimatu śródziemnomorskiego. Temperatury w tym kraju mają wysokie amplitudy dobowe, a większość Egiptu zajmują pustynie, choć Półwysep Synaj jest bardziej górzysty.

Historia

Egipt obfituje w światowej klasy zabytki, niezwykłe piramidy, katakumby Kom el-Shouqafa czy podwodne ruiny Montazah i Maamoura. Warto odwiedzić Klasztor św. Katarzyny, zespół świątynny w Karnaku, świątynię grobową Ramzesa II czy Dolinę Królów. To jednak tylko niektóre z atrakcji, Egipt bowiem pełen jest zabytków, które zapierają dech w piersiach.

Sport i rekreacja

Egipt to rzecz jasna raj dla wszystkich miłośników nurkowania, bowiem rafy koralowe są tutaj bajecznie wyjątkowe. Poza tym warto tu spróbować snorkelingu, narciarstwa wodnego, parasailingu, kitesurfingu czy też rowerków wodnych. Rejsy łodzią ze szklanym dnem czy zabawa na bananie wodnym to dodatkowe atrakcje, których tu nie brakuje.

Warto wiedzieć

Informacje praktyczne:
Walutą obowiązującą w kraju jest funt egipski, a żeby dostać się do tego państwa potrzebna jest wiza, którą można uzyskać w Ambasadzie w Warszawie. Warto zabezpieczyć się przed chorobami żołądkowymi najlepiej pijąc alkohol po każdym posiłku oraz unikać spożywania nieprzegotowanej wody, soków ze świeżych owoców czy napojów z kostkami lodu.

Egipt - prognoza pogody

 • Słonecznie
  36°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  12%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  53°   26 km/h
  wsch. słońca:
  05:27
  zach. słońca:
  18:23
 • Częściowe zachmurzenie
  min.22°C max.45°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  184°   18 km/h
  wsch. słońca:
  05:26
  zach. słońca:
  18:24
 • Pochmurno
  min.29°C max.41°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  232°   31 km/h
  wsch. słońca:
  05:24
  zach. słońca:
  18:25
 • Częściowe zachmurzenie
  min.18°C max.32°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  95°   33 km/h
  wsch. słońca:
  05:23
  zach. słońca:
  18:25
 • Częściowe zachmurzenie
  min.14°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  31°   33 km/h
  wsch. słońca:
  05:22
  zach. słońca:
  18:26

Egipt - klimat w Egipt