Egipt - wakacje już od 300 zł

Na wakacje: Delta Nilu, Egipt

Przewodnik turystyczny: Egipt/ Delta Nilu

Częściowe zachmurzenie
20°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1019 hPa
Wiatr:
17 km/h300°
Miejsce, gdzie najdłuższa rzeka świata uchodzi do Morza Śródziemnego, tworząc zielony trójkąt w pustynnym krajobrazie. Południowa cześć to przede wszystkim Region Kairu. Zobaczyć tu można m.in. Muzeum Egipskie i meczet Al-Alzhar. W tym regionie znajdują się Wielkie Piramidy pilnowane przez monumentalnego Sfinksa. W Regionie Aleksandrii, drugim co do wielkości mieście Egiptu, możemy podziwiać m.in. przepiękny Pałac Montaza. Region ten, a szczególnie miasto Tanis, to prawdziwy raj dla archeologów. Z kolei Rosetta (Rashid) do dziś zachwyca pięknymi meczetami i domami z XVII i XVIII w.

Delta Nilu - geografia i przyroda

Region ten leży w północnym Egipcie i obejmuje obszar, utworzony przez Nil, który w ten sposób uchodzi do Morza Śródziemnego. Zajmuje ok. 24 tys. km². Na trzech rogach trójkąta, jakim jest Delta Nilu, znajdują się najważniejsze miasta: Kair, Aleksandria i Port Said. Ze względu na sprzyjający, śródziemnomorski klimat oraz żyzne gleby, naturalną roślinność Delty Nilu, zastąpiły pola uprawne. Ponieważ teren ten jest bardzo bagnisty występują tu np. bociany, czaple i flamingi. Inne ptaki, które można spotkać w tym rejonie to m.in. sokoły, rarogi i pustułki.

Historia - Egipt

W starożytności teren ten nazywano Dolnym Egiptem. Początkowo Delta Nilu nie było zamieszkała, ze względu na brak umiejętności radzenia sobie z wylewami rzeki. Jednak stopniowo obszar ten zaludniał się. Nauczono się uprawy m.in. jęczmienia, prosa, lnu i konopi. Ok. 3100 r. p.n.e. doszło do połączenia Dolnego z Górnym Egiptem i powstało nowe państwo. Zjednoczenie nie było jednak proste. Odbywało się ono na drodze długotrwałego podboju Delty przez władców Egiptu Górnego. Mówiąc o historii Delty Nilu, warto popatrzyć na dzieje jej dwóch głównych miast: Kairu i Aleksandrii. Drugie, przez blisko tysiąc lat było stolicą kraju, aż do 641 r., kiedy to została podbite przez muzułmanów. Ciekawa jest także historia Kairu. Wraz z islamizacją państwa, miasto przekształcało się w jedno z ważniejszych centrów kultury muzułmańskiej. To właśnie tutaj wybudowano pierwszy meczet w Afryce. Oficjalnie, miasto stało się stolicą kraju w roku 1169. Dziś obszar Delty Nilu jest najbardziej zaludnionym regionem w Egipcie. Ze względu na klimat jest to miejsce bardzo atrakcyjne turystycznie.

Egipt na wakacje – Delta Nilu

 • Region Kairu – obszar ze stolicą kraju, w którym znajdują się największe atrakcje Egiptu, ze słynnymi Piramidami w Gizie na czele.
 • Region Aleksandrii – usytuowany w dużej mierze nad wybrzeżem, z malowniczymi plażami i wykopaliskami archeologicznymi.

Ośrodki i atrakcje turystyczne

 • Najważniejsze miasta: Kair, Aleksandria, Giza.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Piramidy w Gizie, Sfinks, ruiny w mieście Tanis.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Kair, Aleksandria.

Aktywny wypoczynek

 • Dominują sporty wodne. Bardzo dobre warunki panują tu dla fanów nurkowania, z możliwością podziwiania podwodnych skarbów m.in. pałaców i statków.
 • Wiele luksusowych hoteli w Kairze i Aleksandrii oferuje doskonałe warunki do uprawiania golfa.
 • Na terenach pustynnych, przede wszystkim w okolicach Gizy, popularne są przejażdżki na koniach i wielbłądach.
.

Informacje praktyczne

 • Waluty – Funt egipski LE
 • Wizy – Obywatele polscy mają obowiązek posiadania wizy po wjeździe do Egiptu. Opłata za nią pobierana jest na lotnisku. Paszport musi być ważny min. 6 m-cy.
 • Ubiór – Mimo, iż Egipt uchodzi za najbardziej liberalny kraj spośród muzułmańskich, to jednak wypada zachować pewne zasady. Dominuje strój skromny, a odsłonięte ramiona i nogi u obu płci uważane są za nieprzyzwoitość.
 • Zmiana czasu – Po przyjeździe do Egiptu w okresie zimowym, należy przestawić wskazówki zegara o 2 godziny do przodu, latem o 3 godziny.

Delta Nilu, Egipt - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  24°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  37%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1019hPa
  wiatr:
  325°   21 km/h
  wsch. słońca:
  05:23
  zach. słońca:
  18:25
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.23°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  322°   25 km/h
  wsch. słońca:
  05:22
  zach. słońca:
  18:26
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.25°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  291°   18 km/h
  wsch. słońca:
  05:21
  zach. słońca:
  18:26
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.27°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  43°   22 km/h
  wsch. słońca:
  05:20
  zach. słońca:
  18:27
 • Częściowe zachmurzenie
  min.17°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  50°   31 km/h
  wsch. słońca:
  05:19
  zach. słońca:
  18:28

Delta Nilu - klimat w Egipt