Egipt - wakacje już od 659 zł

Na wakacje: Delta Nilu, Egipt

Przewodnik turystyczny: Egipt/ Delta Nilu

Bezchmurna noc
42°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1010 hPa
Wiatr:
17 km/h330°
Miejsce, gdzie najdłuższa rzeka świata uchodzi do Morza Śródziemnego, tworząc zielony trójkąt w pustynnym krajobrazie. Południowa cześć to przede wszystkim Region Kairu. Zobaczyć tu można m.in. Muzeum Egipskie i meczet Al-Alzhar. W tym regionie znajdują się Wielkie Piramidy pilnowane przez monumentalnego Sfinksa. W Regionie Aleksandrii, drugim co do wielkości mieście Egiptu, możemy podziwiać m.in. przepiękny Pałac Montaza. Region ten, a szczególnie miasto Tanis, to prawdziwy raj dla archeologów. Z kolei Rosetta (Rashid) do dziś zachwyca pięknymi meczetami i domami z XVII i XVIII w.

Delta Nilu - geografia i przyroda

Region ten leży w północnym Egipcie i obejmuje obszar, utworzony przez Nil, który w ten sposób uchodzi do Morza Śródziemnego. Zajmuje ok. 24 tys. km². Na trzech rogach trójkąta, jakim jest Delta Nilu, znajdują się najważniejsze miasta: Kair, Aleksandria i Port Said. Ze względu na sprzyjający, śródziemnomorski klimat oraz żyzne gleby, naturalną roślinność Delty Nilu, zastąpiły pola uprawne. Ponieważ teren ten jest bardzo bagnisty występują tu np. bociany, czaple i flamingi. Inne ptaki, które można spotkać w tym rejonie to m.in. sokoły, rarogi i pustułki.

Historia - Egipt

W starożytności teren ten nazywano Dolnym Egiptem. Początkowo Delta Nilu nie było zamieszkała, ze względu na brak umiejętności radzenia sobie z wylewami rzeki. Jednak stopniowo obszar ten zaludniał się. Nauczono się uprawy m.in. jęczmienia, prosa, lnu i konopi. Ok. 3100 r. p.n.e. doszło do połączenia Dolnego z Górnym Egiptem i powstało nowe państwo. Zjednoczenie nie było jednak proste. Odbywało się ono na drodze długotrwałego podboju Delty przez władców Egiptu Górnego. Mówiąc o historii Delty Nilu, warto popatrzyć na dzieje jej dwóch głównych miast: Kairu i Aleksandrii. Drugie, przez blisko tysiąc lat było stolicą kraju, aż do 641 r., kiedy to została podbite przez muzułmanów. Ciekawa jest także historia Kairu. Wraz z islamizacją państwa, miasto przekształcało się w jedno z ważniejszych centrów kultury muzułmańskiej. To właśnie tutaj wybudowano pierwszy meczet w Afryce. Oficjalnie, miasto stało się stolicą kraju w roku 1169. Dziś obszar Delty Nilu jest najbardziej zaludnionym regionem w Egipcie. Ze względu na klimat jest to miejsce bardzo atrakcyjne turystycznie.

Egipt na wakacje – Delta Nilu

 • Region Kairu – obszar ze stolicą kraju, w którym znajdują się największe atrakcje Egiptu, ze słynnymi Piramidami w Gizie na czele.
 • Region Aleksandrii – usytuowany w dużej mierze nad wybrzeżem, z malowniczymi plażami i wykopaliskami archeologicznymi.

Ośrodki i atrakcje turystyczne

 • Najważniejsze miasta: Kair, Aleksandria, Giza.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Piramidy w Gizie, Sfinks, ruiny w mieście Tanis.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Kair, Aleksandria.

Aktywny wypoczynek

 • Dominują sporty wodne. Bardzo dobre warunki panują tu dla fanów nurkowania, z możliwością podziwiania podwodnych skarbów m.in. pałaców i statków.
 • Wiele luksusowych hoteli w Kairze i Aleksandrii oferuje doskonałe warunki do uprawiania golfa.
 • Na terenach pustynnych, przede wszystkim w okolicach Gizy, popularne są przejażdżki na koniach i wielbłądach.
.

Informacje praktyczne

 • Waluty – Funt egipski LE
 • Wizy – Obywatele polscy mają obowiązek posiadania wizy po wjeździe do Egiptu. Opłata za nią pobierana jest na lotnisku. Paszport musi być ważny min. 6 m-cy.
 • Ubiór – Mimo, iż Egipt uchodzi za najbardziej liberalny kraj spośród muzułmańskich, to jednak wypada zachować pewne zasady. Dominuje strój skromny, a odsłonięte ramiona i nogi u obu płci uważane są za nieprzyzwoitość.
 • Zmiana czasu – Po przyjeździe do Egiptu w okresie zimowym, należy przestawić wskazówki zegara o 2 godziny do przodu, latem o 3 godziny.

Delta Nilu, Egipt - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  43°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  4%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1010hPa
  wiatr:
  56°   23 km/h
  wsch. słońca:
  06:07
  zach. słońca:
  19:37
 • Częściowe zachmurzenie
  min.29°C max.42°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  225°   24 km/h
  wsch. słońca:
  06:06
  zach. słońca:
  19:37
 • Częściowe zachmurzenie
  min.22°C max.37°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  330°   35 km/h
  wsch. słońca:
  06:05
  zach. słońca:
  19:38
 • Częściowe zachmurzenie
  min.19°C max.34°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  336°   32 km/h
  wsch. słońca:
  06:05
  zach. słońca:
  19:39
 • Częściowe zachmurzenie
  min.19°C max.34°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  294°   30 km/h
  wsch. słońca:
  06:04
  zach. słońca:
  19:39

Delta Nilu - klimat w Egipt